"Fashion is not something that exists in dresses only. Fashion is in the sky, in the street, fashion has to do with ideas, the way we live, what is happening.” - Coco Chanel

29.12.2010

2010 da Moda..Trend Raporu

Bir yıl daha bitti,peki bu yıl biz neler giydik? Hangi trendleri gördük? Hangi yıllara geri döndük? Modanın geçmiş yıllara geri döndüğü bu yılda , 50ler,60lar ve 70leri tekrar yaşadık. 50 ve 60ların "ladylike" havasını yaşarken,70lerin sofistike havasından da nasibimizi aldık. Hatta bazen bu iki dönemi birleştirdik.Daha detaylı olacak olursak 50 ve 60ların feminen yapısını kıvrımlarda,etek boylarında,koyu ruj renklerinde,"cat-eye" gözlüklerimizde,romantik eşarplarda ve topuz saçlarda gördük.Bu yılların en güzel yansımasını bize bu sene Louis Vitton ve Prada gösterdi.Ayrıca Mad Men hayranları için de güzel bir yıl oldu 2010.
70lere gelecek olursak sofistike bir görünüme sahip olan 70ler bizi bu duruşlarıyla ilk bakışta etkiliyor. 70ler denince aklımıza vintage,yüksek bel,yüksek platform topuklar,şifonlar,kürkler,geniş paçalar,pelerinler,mini&maxi etek boyları,düz uzun saçlar,egzotik takılar,ince kemerler,toprak tonları geliyor.70leri en güzel yansıtan kişi geçmişten Bianca Jagger dır.


 2010 denince aklımıza tabi ki de dantel geliy.or , bu yıl dantel detayları hem sonbahar/kış hem de ilkbahar /yaz koleksiyonlarında gördük
Kalın ve dökümlü kazaklar bu yılın da modalarının arasında yer aldı. 70lerin de detaylarından olan kazakları pantolon ve eteklerin içine sokma modası, kalın kazaklarla birleşince de ayrı bir hava kazandı.

 Bu yılın vazgeçilmez trendlerinden biri de tabi ki leopar, leoparı hem iç hem de dış giyim de gördük,aksesuarlarda da gözümüzü yormayacak şekilde kullanıldığı takdirde hepimizin beğenisini kazandı.
 Geçtiğimiz yaza damgasını vuran diğer bir trend de clogs/sabolar.Herkesin beğenisini kazanmasa da büyük ses getirdi moda dünyasına.Bu yaz en güzel clog modellerini bize LV,Miu Miu sergiledi.
            Daha önce ki bir yazımda da bahsettiğim gibi bu sene çorapları olabildiğince yukarı çektik.
 Utilitarian boots la ilgili daha önce bir yazı yazmıştım, bu yılın ve geçen senenin trendlerinden olan Military, utilitarian botlarla birleşince daha da hoş oldu. Bu sene bu tarz ayakkabıları gördük, en güzellerini bence Alexandar Wang sergiledi.
 Geçmişten iz taşıyan diğer bir moda parçası da pelerin/capes. Bu yılın demirbaş parçalarından biriydi.70lerin de vazgeçilmez parçası olan pelerinin en güzel örneklerini Chloe ve Türk Tasarımcılardan Zeynep Tosun'da gördük. (resimlere pelerin yazacağıma panço yazmışım )
 Bu sene deri kıyafetleri ve deri detaylara çok rastladık. Geçmişten kötü bir algısı olan deri pantolonlar bu sene herkesin ön yargısını değiştirdi ve kendine çok güzel bir yer edindi. Deri pantolonu daha basit,sade parçalarla kullanmayı bu sene öğrendik ve de hoş oldu
 Bu seneyi bu hoşluklarla bu trendlerle bitirdik. Vogue ve H&M in ülkemize gelmesi de güzel haberlerden biriydi. Ayrıca Alexander McQueen'in acı ölümüde üzücü olaylardan biriydi. Moda adına bu güzellikler ve tatsızlıklar yaşanırken,Dünya'da da birçok acı ve tatlı olaylar yaşandı. Umarım 2011 üilkemiz ve Dünya adına güzel çok güzel bir yıl olur. Hepinizin yeni yılı kutlu olsun, bu yıl gardolaplarımız şenlensin,yüzümüz hep gülsün..
Kaynak:fashionising

2 yorum:

  1. Ah, kesinlikle müthiş bir yıl geçirdik, seçimlerine de bayıldım! :) Sana da sağğlıklıı ve mutlu bir yıll dileriiiim!

    YanıtlaSil
  2. modafobik- tesekkur ederım,kesınlıkle mukemmel bır yıl gecırdık ve de bu bahar ve yaz devam etmesı bazı trendlerın daha da guzel :) sana da mutlu mesut yıllarr..

    YanıtlaSil

yorumlarınızı bekliyorum...:)